Dieta niemowlaka – wprowadzanie pokarmów stałych

11117795_10152946205768863_1675698728_nPierwszy rok życia dziecka to okres intensywnego wzrostu i kształtowania nawyków żywieniowych.  W tym czasie masa ciała dziecka zwiększa się aż trzykrotnie. Aby rozwój przebiegał prawidłowo wraz z posiłkiem należy dostarczać składników odżywczych w odpowiednich proporcjach.

Kształtowanie zdrowych nawyków

Większość posiłków, które wprowadzamy na początku życia dziecka pomagają zbudować podstawę  zdrowych nawyków żywieniowych. Należy pamiętać, że w pewnych okresach apetyt wzrasta, a na innych jest mniejszy. Bywają też dni, że dziecko chce jeść tylko określone posiłki. W takim przypadku trzeba zachować spokój i konsekwentnie podawać wszystkie posiłki. Jeśli dziecko odmawia zjedzenia któregoś z nich, w zastępstwie można podać inny. Jednak należy uważać, by w ten sposób nie wprowadzać do diety zbyt dużej ilości owoców czy słodkich deserów.

Warto pamiętać o tym, żeby czas posiłku mijał w miłej atmosferze. Należy wyzbyć się wszelkich lęków oraz co może być zaskakujące: nie starać się za bardzo. Jeśli dziecko zauważy napięcie oraz to, że rodzicom za bardzo zależy, z czasem może odmawiać jedzenia. Posiłki powinny być czymś naturalnym i zwyczajnym. Jeśli maluch będzie towarzyszył innym domownikom w trakcie jedzenia, co z czasem staje się naturalne, może wykazywać chęć w spróbowaniu jedzenia tego, co jedzą rodzice.

Od czego należy zacząć?

Rozszerzenie diety zaleca się od 5. miesiąca życia dziecka. Zaczynamy od podania warzyw (np. marchewki) lub ugotowanego ryżu zmiksowanego na gładką masę. Najlepszą porą jest godzina przedpołudniowa, ponieważ jeśli pojawią się niekorzystne reakcje, zdążą one minąć do pory kąpieli i układania dziecka do snu. Sprawdzonym sposobem do zachęcenia dziecka do jedzenia jest podanie nowych posiłków w połączeniu z mlekiem mamy czy mlekiem modyfikowanym. Dziecko karmimy plastikową łyżeczką. Metalowa może być dla niego za ostra oraz może się niebezpiecznie szybko nagrzewać.

Jeśli karmimy piersią, wprowadzanie pokarmów stałych zaleca się zawsze od podania piersi. Zaleca się podanie piersi oraz delikatne przerwanie karmienia, a następnie podanie małej łyżeczki nowego posiłku. Pierwsze karmienie najlepiej jeśli zakończymy na podaniu jednej lub dwóch łyżeczek po których będziemy obserwować dziecko. Po kilku dniach, gdy pokarm będzie już sprawdzony, będziemy mieli pewność, że nie uczula i karmić dziecko tak długo, aż będzie wykazywało zainteresowanie jedzeniem.

Dziecka nie można do niczego zmuszać. Reakcja może być różna. Nawet jeśli maluch wypluje zawartość pierwszej łyżeczki, nie oznacza, że mu nie smakuje. Jednak jeśli stanowczo odmawia spróbowania, zrezygnuj i powróć do danego składnika za tydzień. Konsekwentne próby podania nowego rodzaju warzywa czy owoców najczęściej kończą się sukcesem.

Dalsze wprowadzanie pokarmów

Jeśli Twoje dziecko ma rozszerzaną dietę wcześniej niż w wieku 6 miesięcy, podawaj nowe składniki w odstępie 3-4 dni, jeśli natomiast niemowlę ma skończone 6 miesięcy, możesz skrócić ten czas do dwóch dni.

Gdy maluch przyzwyczai się do jedzenia o godzinie 11, należy przesunąć już poznane posiłki na godzinę 18. Natomiast o 11 wprowadzić inny, nowy składnik diety, na przykład owoce (zmiksowane jabłko).

W ciągu dnia warto jednak dbać o to, by dziecko otrzymywało więcej warzyw niż owoców, by nie przyzwyczaiło się do tego, że smak stałego posiłku musi być słodki. Na tym etapie warto również unikać potraw o zbyt wyrazistym smaku, na przykład szpinaku oraz brokułów. Lepsze na pierwszym etapie rozszerzania diety będą warzywa o łagodniejszym smaku: ziemniaki, cukinia, zielona fasolka.

 

mgr Agnieszka Depińska